Виховна робота

Робота кафедри математики зі студентською молоддю, виховна та профорієнтаційна робота кафедри проводиться згідно Плану роботи К-ПНУ ім. І. Огієнка та Плану роботи кафедри (розділ Робота зі студентською молоддю). Наставники академічних груп проводять  роботу в групах згідно планів роботи кураторів.
Основними напрямами роботи зі здобувачами вищої освіти є: національно-патріотичне виховання; формування професійної спрямованості; моральне виховання; громадянсько-правове виховання; екологічне виховання; естетичне виховання; фізичне виховання, формування здорового способу життя.

       Національно-патріотичне виховання спрямоване на формування у здобувачів вищої освіти почуття патріотизму, любові до батьківщини, національної самосвідомості й гідності, виховання у них поваги до державної символіки,  своєї історії та традицій. Особливо це важливо в період російської агресії.

 «Пам’ятаємо. Єднаємося. Переможемо!»

25 листопада, куратор групи М1-В23 Гудима Уляна Василівна  провела захід, приурочений Дню пам’яті жертв Голодомору, який припадає на четверту суботу листопада. Метою заходу було вшанувати пам’ять мільйонів загиблих українців, які стали жертвами організованого сталінським режимом штучного голоду. Здобувачі вищої освіти мали змогу не тільки пригадати історичні відомості, а і поділитися спогадами дідусів та бабусь про масовий штучний голод 1921–1923 та 1946–1947 років. захід проходив під гаслом «Пам’ятаємо. Єднаємося. Переможемо!».

           Благодійна акція «Підтримай Героя»

23 травня в Україні відзначають День Героїв – день вшанування всіх українців, що присвятили своє життя боротьбі за свободу та незалежність України. Цього року до цієї дати була приурочена благодійна акція «Підтримай Героя», організована за ініціативи студентського самоврядування, профкому студентів, аспірантів і докторантів та ректорату К-ПНУ.
Викладачі кафедри математики, які є кураторами академічних груп,  з цієї нагоди провели у групах  виховні години та долучили здобувачів вищої освіти за спеціальністю 014 Середня освіта (Математика) до участі у благодійній акції «Підтримай Героя».
Здобувачі вищої освіти фізико-математичного факультету разом із академічною спільнотою Університету Огієнка відвідали героїв російсько-української війни, які перебувають на лікуванні у шпиталях нашого міста, висловили слова вдячності, передали необхідні речі й  продукти харчування.
Учасники акції висловили воїнам щиру повагу та величезну вдячність за мужність і сміливість. 

                      Виховний захід “Героям слава!”
11 травня 2023 р. доцент кафедри математики, куратор академічної групи М1-М22  Уляна ГУДИМА, та старший викладач кафедри математики, куратор академічної групи М1-В20 Тетяна ДУМАНСЬКА провели для студентів фізико-математичного факультету виховний захід «Героям Слава!».

У підготовці і проведенні заходу приймали участь і здобувачі вищої освіти.

Учасники заходу побажали нашим захисникам перемоги, сил, терпіння, мужності та “повернутись живим” !


У знак безмежної вдячності здобувачі фізико-математичного факультету вшанували памʼять усіх загиблих воїнів внаслідок ворожої агресії хвилиною мовчання та покладанням квітів у сквері Героїв.

ВІДЕО до виховного заходу “ГЕРОЯМ СЛАВА!”

Вже в котре, 20 лютого,  викладачі кафедри математики, які є кураторами академічних груп, проводять виховні заходи приурочені до Дня Героїв Небесної Сотні. Студентів-першокурсників знайомлять з біографією Сергія БОНДАРЧУКА – Героя Небесної Сотні, випускника фізико-математичного факультету, який займав активну громадську позицію, був талановитим учителем і доброю, порядною людиною. З перших днів Майдану він брав  участь в акціях протесту проти влади. 20 лютого 2014 року С. Бондарчук загинув на вулиці Інститутській від кулі снайпера, рятуючи поранених. 

Студенти фізико-математичного факультету вшановують пам’ять Сергія БОНДАРЧУКА – Героя Небесної Сотні, Героя України покладанням квітів до меморіальної дошки.

     Профорієнтаційна робота, як один із найважливіших напрямків роботи кафедри математики, завжди знаходиться в полі зору науково-педагогічних працівників кафедри і спрямована на формування і збереження контингенту студентів фізико-математичного факультету. Багато уваги приділяється кафедрою математики роботі з потенційними абітурієнтами – випускниками закладів загальної середньої освіти:  гімназій, ліцеїв та навчальних закладів І та ІІ рівнів акретитації. До проведення зустрічей з випускниками ЗЗСО долучаються всі викладачі кафедри.
В. о. завідувача кафедри математики Сморжевський Ю.Л. та заступник декана фізико-математичного факультету з наукової роботи та міжнародних зв’язків  Геселева К.Г. відвідали Кам’янець-Подільський ліцей № 5 з метою проведення бесіди профорієнтаційного характеру.

Учням 11 класу розповіли про історію та роботу факультетів Кам’янець-Подільського національного університету імені Івана Огієнка. Більш детально майбутніх випускників ознайомили зі спеціальностями, які можна здобути на фізико-математичному факультеті, умовами вступу, можливостями працевлаштування, розповіли про студентське життя, навчання та дозвілля, відповіли на питання. Сморжевський Ю.Л. та Геселева К.Г. намагались зацікавити випускників, викликати у них бажання вступити до Кам’янець-Подільського національного університету імені Івана Огієнка. 

15 листопада 2023 р. під час зустрічі науково-педагогічних працівників Кам’янець-Подільського національного університету імені Івана Огієнка з випускниками Жердянського, Зарічанського, Летавського та Кугаєвецького ліцеїв Чемеровецької селищної ради викладачі кафедри математики Олексій Зеленський та Катерина Геселева представили потенційним абітурієнтам фізико-математичного факультет.   

Олексій Зеленський звернувся до школярів із вступним словом та ознайомив старшокласників з історією університету, поінформував щодо напрямів підготовки і спеціальностей К-ПНУ, зокрема, фізико-математичного факультету.                                                                                                                Катерина Геселева розповіла одинадцятиклас-никам про умови навчання на фізико-математичному факультеті Університету Огієнка, про студентське дозвілля, звернула увагу на можливості подальшого працевлаштування та запросила майбутніх абітурієнтів вступати на фізико-математичний факультет.

Колектив кафедри математики приділяє багато уваги проведенню заходів спрямованих на формування професійної спрямованості здобувачів вищої освіти за спеціальністю 014 Середня освіта (Математика). Важливим для професійної підготовки і становлення майбутніх вчителів математики і інформатики є організація та проведення колективом кафедри зустрічей студентів з випускниками фізико-математичного факультету та кращими вчителями міста, на яких відбувається обмін думками та педагогічним досвідом щодо навчання математики та інформатики між вже досвідченими та майбутніми вчителями.  Такі зустрічі є цікавими та мотиваційними для студентів і завжди проходять з їх активною участю. Здобувачі вищої освіти задають вчителям багато питань щодо організації власної педагогічної діяльності, отримують від них вичерпні відповіді, а також багато корисних порад щодо викладання математики та інформатики, організації навчального процесу, взаємин з учнями, батьками, педагогічним колективом школи.

Знайомство з науково-педагогічним проєктом «Інтелект України»

Учителька математики Першої приватної гімназії, старша викладачка кафедри математики Тетяна ДУМАНСЬКА провела майстер-клас на тему «Особливості науково-педагогічного проєкту «Інтелект України» для здобувачів вищої освіти спеціальності 014 Середня освіта (Математика).

Тетяна Володимирівна розповіла про власний досвід педагогічної діяльності за цим проєктом та ознайомила слухачів із особливостями порівняно нового  підходу до навчання математики. Студенти мали змогу безпосередньо побачити супровідні навчальні матеріали проєкту та детально ознайомитись з ними.

Майбутні молоді вчителі математики із цікавістю переглядали робочі зошити з друкованою основою, математичні тренажери, карти знань, розроблені  варіанти для самостійних і контрольних робіт, завдання математичної олімпіади з математики. Особливо студенти захопилися розв’язуванням, запропонованих у зошитах, практичних завдань. 

Зустріч супроводжувалася неабиякою активністю, значною кількістю запитань: чи важкі завдання; чи потрібно якісь завдання підбирати додатково; який рівень знань учнів за цим проєктом; чи усі учні відповідально відносяться до поставлених завдань і т. д., на які Т. Думанська докладно відповіла. 

Зустріч із вчителем математики та інформатики Кам’янець-Подільського приватного НВК „Антей”   Юрієм ЯМПОЛЕМ

Кафедрою математики було організовано для здобувачів першого (бакалаврського) рівня вищої освіти за ОПП Середня освіта (Математика, інформатика) гостьову зустріч із вчителем математики та інформатики Кам’янець-Подільського приватного навчально-виховного комплексу „Антей”, переможцем обласного фіналу змагань з усного рахунку “Прангліміне-2019”Юрієм Віталійовичем Ямполем, який провів для здобувачів вищої освіти майстер-клас про актуальні підходи навчання математики та інформатики учнів 5-9 класів. Юрій Віталійович розповів про типові олімпіадні завдання з математики та інформатики, поділився власним досвідом підготовки учнів до предметних олімпіад. Учитель ознайомив присутніх із особливостями Нової української школи та дав настанову майбутнім молодим учителям — не боятися самовдосконалюватися.
Учасники зустрічі мали можливість ознайомитися з деякими особливостями педагогічної майстерності Юрія Віталійовича, його професійними ідеями, психолого-педагогічним підходом до налагодження належної співпраці з учнями.

                   Зустріч з переможцем конкурсу «Учитель року – 2022»
  Вчитель інформатики Кам’янець-Подільської спеціалізованої загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів № 5 з поглибленим вивченням інформатики АНОСОВ Віталій Олександрович, випускник фізико-математичного факультету нашого університету, який став переможцем обласного етапу Всеукраїнського конкурсу «Учитель року – 2022» у номінації «Інформатика» поділився з майбутніми вчителями математики та інформатики своїм досвідом та професійними ідеями, звернув увагу на особливості педагогічної майстерності та психолого-педагогічний підхід до налагодження належної співпраці з учнями, а також розкрив свою педагогічну „родзинку”, що виділила його серед інших учасників конкурсу – досвідчених учителів, чим викликав захоплення студентів.

  Зустріч з вчителями математики та інформатики  ліцею  “Славутинка”
   На кафедрі математики вже стало традицією проводити для здобувачів вищої освіти спеціальності 014 Середня освіта (Математика) екскурсії до Кам’янець-Подільського ліцею І-ІІІ ступенів “Славутинка”, в якому працює багато випускників фізико-математичного факультету.
Під час зустрічей вчителі математики та інформатики Лопатинська Катерина Петрівна, Ярова Ганна Олегівна, Поліщук Любов Феодосіївна, Боднар Алла Борисівна та Білик Роман Миколайович охоче діляться з студентами своїм досвідом навчання математики та інформатики, розповідають про використання інноваційних методів, інтерактивних засобів у навчальному процесі та проводять для них майстер-класи із використання інтерактивних засобів при навчанні математики та інформатики у закладах загальної середньої освіти.

Під час однієї з зустрічей студенти відвідали урок математики в 5-му класі, учні якого навчаються за програмою „Нової української школи”.

Зустрічі завжди супроводжуються активним обговоренням переваг та недоліків інноваційних методів. Під час екскурсіі ліцеєм здобувачів вищої освіти знайомлять з історією навчального закладу.  

Куратори академічних груп приділяють велику увагу ознайомленню здобувачів вищої освіти з нормативними документами, які регламентують нав­чаль­ний процес в університеті : Правилами внут­ріш­нього розпорядку К-ПНУ ім. І. Огієнка; Положенням про ко­ристування гуртожитком К-ПНУ ім. І. Огієнка; Кодексом академічної доброчесності Кам’янець-По­діль­сь­кого національного університету імені Івана Огієнка.
З метою популяризації академічної доброчесності кафедрою математики була організована зустріч добувачів вищої освіти фізико-математичного факультету з головою комісії з питань академічної доброчесності К-ПНУ Наталією МАЗУР .

Учасників заходу детально ознайомили з оновленими : Положенням про дотримання академічної доброчесності педагогічними, науково-педагогічними, науковими працівниками та здобувачами вищої освіти в Кам’янець-Подільському національному університеті імені Івана Огієнка (нова редакція); Методичними рекомендаціями з перевірки курсових, дипломних/кваліфікаційних робіт (проєктів), дисертацій здобувачів вищої освіти Кам’янець-Подільського національного університету імені Івана Огієнка (нова редакція). Особливу увагу Н. Мазур звернула на Положення про врегулювання конфліктних ситуацій у Кам’янець-Подільському національному університеті імені Івана Огієнка.                                                                                                                                       Бесіду «Знайомство з академічною доброчесністю в К-ПНУ імені Івана Огієнка» для здобувачів вищої освіти першого року навчання провели Студенти: Валерія Брігідіна (група М1-В22) та Ангеліна Мазур (група М1-В20). Першокурсників ознайомили з поняттям академічної доброчесності та важливістю її дотримання, а також з переліком нормативних документів, якими регулюється академічна доброчесність у нашому університеті.

З метою популяризації академічної доброчесності серед студентів науково-педагогічні працівники кафедри математики, куратори академічних груп долучили здобувачів першого (бакалаврського) та другого (магістерського) рівнів вищої освіти спеціальності 014 Середня освіта (Математика) до участі у заході “Бути доброчесним”, який був організований працівниками бібліотеки К-ПНУ для здобувачів вищої освіти фізико-математичного факультету і наукових керівників курсових, бакалаврських та кваліфікаційних робіт. Захід відбувся 1 листопада 2023 р. 

Викладачі кафедри математики приділяють значну увагу популяризації академічної мобільності серед здобувачів вищої освіти за спеціальністю 014 Середня освіта (Математика). Студентів знайомлять з можливостями навчання за кордоном, практичним досвідом учасників програм з академічної мобільності. Старший викладач кафедри математики Геселева К.Г., яка є заступником декана фізико-математичного факультету з наукової роботи та міжнародних зв’язків, сприяла організації та проведенню зустрічей здобувачів вищої освіти фізико-математичного факультету з учасниками академічної мобільності К-ПНУ.

18 травня 2023 р. відбулася зустріч здобувачів та науково-педагогічних працівників фізико-математичного факультету з Юлією СУРЖЕНКО, здобувачем вищої освіти за спеціальністю 122 Компʼютерні науки, учасницею Програми ЄС Еразмус+ за напрямом КА171: міжнародна академічна мобільність. За підписаною Міжінституційною угодою Юлія Сурженко протягом другого семестру 2022-2023 н.р. навчається у Гданському університеті (Республіка Польща). Юлія поділилась: етапами підготовки документів, своїм досвідом навчання в Гданському університеті та позитивними враженнями від прекрасної можливості навчання за кордоном! Зустріч проходила у онлайн-форматі.

28 вересня 2023 р. відбулася ще одна зустріч здобувачів вищої освіти фізико-математичного факультету з Юлією Сурженко, учасницею академічної мобільності К-ПНУ. Юлія поділилася з присутніми власним досвідом та враженнями успішної академічної мобільності в межах програми Erasmus+. Учасники зустрічі мали змогу отримати відповіді на свої запитання щодо участі у програмі та поради щодо навчання, побуту та дозвілля.

Колектив кафедри математики сприяє здобувачам вищої освіти в організації студентського дозвілля. Щороку на фізико-математичному факультеті проводять урочистості з нагоди вручення дипломів випускникам; святкові заходи до Дня працівника освіти, Дня студента, Дня святого Валентина та ін. Викладачі кафедри залучають студентів до участі в цих заходах, допомагають їм з організацією, підготовкою сценаріїв, а також самі приймають у них участь, як глядачі та учасники. 
День Студента на фізико-математичному факультеті
На фізико-математичному факультеті вже стало традицією відзначати День студента. Викладачі кафедри математики і цього річ долучились до організації та проведення святкових заходів. Головним ініціатором та натхненником  свята стала куратор групи М1-В22 студентів 1-го курсу спеціальності 014 Середня освіта (Математика) Геселева Катерина Григорівна.

День студента - 2022

            День студентського самоврядування

Викладачі кафедри математики долучились до проведення дня студентського самоврядування, який проходив на фізико-математичному факультеті напередодні Дня працівникі́в осві́ти.  У цей день студенти замість них проводили заняття в академічних групах. Охочих спробувати себе у ролі викладача та продемонструвати свої педагогічні здібності знайшлося багато. Викладачі кафедри математики допомогли студентам підготуватись до проведення практичних занять, надали консультації, поділись своїм досвідом щодо методики проведення занять.
Студенти отримали від заходу багато вражень, здобули новий досвід корисний для майбутньої педагогічної діяльності. Проведені заняття жваво обговорювались у групах, були відмічені позитивні моменти, висловлені критичні зауваження та побажання.


Заходи, спрямовані на прискорення адаптації студентів І курсу до умов навчання на фізико-математичному факультеті університету 

Кафедра математики забезпечила організацію студентів-першокурсників фізико-математичного факультету для проведення соціально-психологічною службою із забезпечення психолого-педагогічного супроводу студентів І курсів в умовах їх адаптації до навчання в університеті заходу “Привіт, давай познайомимось!”.

Традиційно  у вересні куратором академічної групи 1-го курсу спеціальності 014 Середня освіта (Математика) проводиться для першокурсників екскурсія в Музей історії університету, студенти мають можливість ознайомитись з експозицією музею, розглянути світлини, прослухати цікаву розповідь співробітника музею про історію навчального закладу та зробити фото на пам’ять.

Також щороку у вересні для першокурсників К-ПНУ проводиться тематична екскурсія «Місто, в якому я навчаюся». Студенти 1 курсу спеціальності 014 Середня освіта (Математика, інформатика) разом з куратором традиційно беруть в ній участь.

Під час екскурсії студенти мають змогу познайомитись з історією Кам’янця-Подільського, прогулялися вуличками міста, поспілкуватися в неформальних умовах, ближче познайомитись між собою та з куратором, що сприяє згуртуванню колективу встановленню в групі дружньої атмосфери.   

Виховна година „Конституція України – основний закон”                                                                                     З нагоди державного свята – Дня конституції України, яке щороку відзначають 28 червня, куратором групи M1-B20 Думанською Т.В. було проведено виховну годину-бесіду „Конституція України – основний закон”. Студенти переглянули презентацію та прослухали розповідь про основний закон України. Думанська Т.В. зауважила, що прийняття Основного Закону ознаменувало закріплення нашої незалежності, навіки закарбувало волю українського народу жити у власній суверенній, соборній державі та звернула увагу на права і свободи, які Конституція гарантує громадянам України.

Дню науки приурочено вебінар «Цікавий світ математики»


Організатор заходу, доцент кафедри математики, кандидат фізико-математичних наук Зеленський Олексій Віталійович запросив на зустріч Зегельмана Марка та  учня 11 класу Кам’янець-Подільського НВК №14 Наливайка Іллю, які під його керівництвом поглиблювали знання з математики, займались науковою роботою в системі  МАН України та досягли значних успіхів. У складі команди  учнів м. Кам’янця-Поділь­ського «МathCoin» Марк та Ілля  приймали участь у фінальному етапі ХХI Всеукраїнського турніру юних математиків імені профе­со­ра М.Й. Ядренка (м. Херсон, 2018 р.), команда здобула перемогу і була нагороджена дипломом ІІІ ступеня. Обоє також під керівництвом Зеленського О.В. займались науково-дослідницькою роботою у системі МАН України, їх роботи посідали призові місця на ІІІ етапі Всеукраїнського конкурсу-захисту науково-дослідницьких робіт учнів-членів МАН України.
Зегельман М. та Наливайко І. розповіли присутнім про свій шлях до успіху, мотивацію до наукової роботи та дали відповідь на запитання: «Чому саме математика?».
Студенти та викладачі кафедри заслухали доповідь «Властивості можливих контрприкладів до гіпотези Сеймура» Наливайка Іллі, який з цією роботою зайняв перше місце на ІІІ етапі Всеукраїнського конкурсу – захисту науково-дослідницьких робіт учнів-членів МАН України.
Захід завершився жвавим обговоренням доповіді, дискусією та математичними цікавинками від Зеленського Олексія Віталійовича. Проведений захід дав можливість майбутнім вчителям отримати новий досвід з організації та проведення науково-дослідної роботи з учнями, що передбачає вміння зацікавити та мотивувати учнів до поглибленого вивчення математики.